Opublikowano Jeden komentarz

Co to jest curado i jak je wykonać

curado yerba mate

Aby cieszyć się niepowtarzalnym smakiem yerba mate najlepiej wykorzystywać do jej picia naczynka pochodzenia naturalnego. Szczególnie wysoką renomą cieszą się naczynka wykonane ze świętego drzewa czyli Palo santo. Jednak aby naczynka te służyły nam długo należy, przed rozpoczęciem korzystania z nich, wykonać na nich curado. Co to jest curado? To nic innego jak utwardzanie matero.

Curado tykwy

Tykwa jest to naczynko pochodzenia naturalnego. Jest ono wykonane z… owocu tykwy. Tykwy (naczynka do picia) można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich – Porongo – wykonany jest z górnej części tykwy, a więc jest dość wąski, ale jego zaletą są grubsze ścianki. Z dolnej części owocu tykwy wykonujemy – Calabazę – a więc naczynka o bardziej okrągłym kształcie.

Niezależnie czy masz zamiar korzystać Porongo czy Calabazy, przed pierwszym użyciem musisz wykonać curado.

Na początek należy wykorzystać fusy zużytej yerba mate i napełnić nimi tykwę. Im więcej tym lepiej. Przyjęło się stosować nie mniej niż 3/4 pojemności tykwy. Fusy musisz zalać gorącą wodą i odstawić na 24h. Jeżeli fusy całkowicie wchłoną wodę należy jej dolać, aby cała zawartość tykwy była w wodzie.

Po 24h wysyp zawartość tykwy. Zalej ją zimną wodą i delikatnie zeskrob ze ścianek pozostałość fusów yerba mate i całość wylewamy.

Czynność musisz powtórzyć od 2 do nawet 5 razy. Im więcej razy ją powtórzysz tym tykwa bardziej nasiąknie aromatem yerba mate.

Spośród naczynek wykonanych z tykwy polecamy naczynko Calabaza Tigra. Jest to barwiona część owocu tywky a misternym ornamentem.

Z górnej części owocu tykwy wykonane jest porongo. Polecam Porongo Vaqueta, które jest obszyte skórą i ustawione na metalowych nóżkach.

owoc tykwy
owoc tykwy

Curado Palo santo

Naczynia do picia yerba mate wykonane z Palo santo uchodzą za najlepsze, ponieważ dają niesamowity aromat. Drewno z tego drzewa cenione jest również jako kadzidełka. Więcej o tym drewnie możesz przeczytać pod TYM LINKIEM. Jednak aby przedłużyć ich żywotność również im należy wykonać curado. Naczynia Palo santo często okute są w metal, dzięki czemu curado nie jest koniecznie wymagane, ponieważ jako utwardzacz służy metal. Mimo wszystko jednak warto i w tym przypadku je wykonać.

Curado Palo santo i tykwy bardzo różnią się od siebie!

W pierwszej kolejności zalej naczynie ciepłą wodą. Opłukaj. Wylej zawartość, a naczynie zostaw do wyschnięcia. Bardzo ważne, aby nie używać żadnych urządzeń mających na celu przyspieszenie schnięcia naczynia. Mogą one spowodować pęknięcie Palo santo.

Po wyschnięciu naczynia, posmaruj jego wnętrze oliwą. Nasmarowane naczynie zostawiamy na 48 h. Niektórzy producenci polecają po 24 h ponownie nasmarować wnętrze oliwą. Po 48 h opłukaj naczynie. Naczynie do yerba mate nadaje się już do użytku.

Curado Palo santo należy wykonywać co jakiś czas, w celu przedłużenia jego żywotności.

W naszym sklepie również nie mogło zabraknąć naczynek wykonanych właśnie ze świętego drzewa. Polecam naczynko Palo Santo Cono, które okute jest aluminium.

drzewo Palo santo
drzewo Palo santo

Curado Algarrobo i drzewa cytrynowego

Matero wykonane z drewna Algarrobo lub z drzewa cytrynowego charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na pęknięcia. Dzięki czemu w przypadku korzystania z takich mater nie ma potrzeby wykonywania curado.

Należy jednak pamiętać, że matera wykonane z tych rodzajów drewna wymagają specjalnego traktowania i należy je przetrzymywać w wilgotnych warunkach.

drzewo Algarrobo
drzewo Algarrobo

Czy warto wykonać curado

Oczywiście ostateczna decyzja czy wykonać currado i tak należy do Ciebie, niemniej jednak polecam trzymać się wytycznych producentów naczynek i je wykonać. Dzięki temu naczynka będą bardziej odporne na pęknięcia, które są najczęściej występującymi uszkodzeniami.

Dodatkowo pamiętaj, że korzystając z naczynek wykonanych z tykwy, jesteś narażony na dolegliwości żołądkowe, ponieważ miąższ owocu tykwy jest niestrawny. Dzięki wykonaniu currado unikniesz tego ryzyka.

1 komentarz do “Co to jest curado i jak je wykonać

  1. […] Proces curado jest dość skomplikowany, więc poświęciliśmy mu osobny artykuł. Jeżeli jesteś posiadaczem naturalnego matero lub myślisz nad jego zakupem, koniecznie przeczytaj Co to jest curado i jak je wykonać. […]

Możliwość komentowania została wyłączona.