Opublikowano

Czy dzieci mogą pić yerba mate?

czy dzieci mogą pić yerba mate

Yerba mate, a więc napar Indian Guarani, zyskuje coraz większą sławę. Piją go już nie tylko osoby pochodzące z Ameryki Południowej, ale zwykli ludzie mieszkający w sąsiedztwie. Wyróżnia się ona wysoką zawartością kofeiny. W przeciwieństwie do kofeiny w kawie, yerba uwalnia ją przez dużo dłuższy czas. Dzięki czemu pobudzenie jest dłuższe. Ale czy dzieci mogą pić yerba mate? Jaki jest wiek graniczny, od którego można pić yerbę?

Ogólnie przyjęło się uważać, że yerba mate może pić każdy. Student będzie ją pił za względu na wspomaganie w nauce, osoby pracujące ze względu na pobudzenie i lepszą koncentrację, sportowcy ze względu na zwiększone możliwości, osoby odchudzające się ze względu na lepsze działania układu trawiennego. Oprócz tego yerba zawiera mnóstwo witamin i minerałów wspierających prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
A czy dzieci mogą pić yerba mate?

Czy dzieci mogą pić yerba mate

W społeczeństwie nadal pokutuje przekonanie, że kofeina jest przeznaczona tylko dla dorosłych, a dzieci jej nie mogą spożywać. Zresztą to nie jedyne błędne przekonania jakie istnieje. Wiele osób zastanawia się czy kobieta w ciąży może pić yerba mate. Wiele osób kojarzy kofeinę tylko i wyłącznie z kawą! Tymczasem kofeina znajduje się również w czekoladzie, napojach enegretycznych, Coca-Coli a nawet herbacie.
Czy komuś przyjdzie do głowy zabronić dzieciom czekolady, bo jest w niej kofeina?

Jak podają badania naukowe udostępnione przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego kofeina jest środkiem psychoaktywny i nie zaleca się jej podawania dzieciom. Jednak ze względu na jej wszędobylskość dużo lepiej jest kontrolować jej ilość niż całkiem jej zakazać.
Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), ilość spożywanej kofeiny wśród dzieci nie powinna być wyższa niż 2,5 mg / kg masy ciała.

czy dzieci mogą pić yerba mate

Dzieci i młodzież a napoje energetyczne

czy młodzież może pić yerba mate

W kontrze do yerby stoją napoje energetyczne. Są ona nagminnie pite przez młodzież, ponieważ są smaczne i dają pobudzenie. Jednak puszka takiego napoju może zawierać ok. 70 – 80 kg kofeiny. Oznacza to, że dziecko ważące 30 kg może wypić 1 puszkę takiego napoju dziennie.

Napoje energetyczne jednak oprócz smaku i pobudzenia, nic nie wnoszą w młode organizmy. A jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, część dzieci po spożyciu puszki napoju odczuwa kołatanie serca, bóle głowy, poczucie silnego rozbicia, podenerwowanie, silny stres, trudności ze skupieniem. A więc są zdecydowanie odradzane.

Tymczasem, o właściwościach yerba mate napisano już wiele. Dostarcza bardzo dużo minerałów (m.in. magnez, potas, mangan, cynk), witamin (A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, kwas foliowy, C), a dodatkowo jest bogata w przeciwutleniacze. Podczas gdy w enegetykach jest wiele składników zaczynających się od E-…. Także yerba jest zdecydowanie zdrowszym rozwiązaniem niż nenergetyki.

Yerba mate dla dzieci w Ameryce Południowej

A jak na problem – Czy dzieci mogą pić yerba mate – zapatrują się ludzi, dla których yerba to codzienność?
W Paragwaju bardzo popularnym sposobem podawania dzieciom yerba mate jest podawanie jej ze słodkim sokiem. Jak ktoś nie chce spuć 100% naturalnych składników, dodaje do yerba mate miód. Każde dziecko jest inne. Tak samo każda yerba mate dla dzieci przygotowuje się w inny sposób. Mogą to być klasyczne w smaku yerby bez żadnych dodatków. Jednak mogą to być również bardzo słodkie napary.

Na porządku dziennym są sytuacja, w których yerbę pije już dziecko w wieku ok. 5 lat. Warto jednak pamiętać, że jest to kolejne zalanie yerby, a więc jej zawartość kofeiny jest dużo niższa. Często stosowanym zabiegiem jest również podawanie chimarrao, która charakteryzuje się powolnym oraz niewielkim oddawaniem kofeiny.

Dlatego jeżeli zobaczysz gdzieś malutkiego szkraba pijącego yerbę to nie oburzaj się. W Ameryce Południowej ludzie zachowują zdrowy dystans do świata. WIęc jeżeli ktoś podaje dziecku yerba mate to nikogo to nie dziwi i nie szokuje.

Ilość kofeiny w różnych napojach

A skoro kofeina występuje w bardzo wiele napojach, to w których z nich jest jej najwięcej?

  • 3,5 g yerba mate parzone przez 15 min – 7 mg / 100 ml
  • Coca-Cola – 9,6 mg / 100 ml
  • napoje energetyczne – 32 mg / 100ml
  • czarna herbata liściasta – 2,8 mg / 100 ml
  • czekolada – 50 mg / 100 g
  • kakao – 2 mg / 100 g

Jako ciekawostkę dodam, że kofeina dodawana jest również do preparatów odchudzających, tabletek przeciwbólowych lub zwalczających grypę i przeziębienie!


Przeczytaj również: