Opublikowano

Czy yerba mate może się przeterminować

Znasz ten kawał, w którym facet zagląda do szafy, a garnitur wychodzi z mody? Czasem zdarzają się sytuacje, że niespodziewanie i bez żadnego ostrzeżenia yerba mate, którą trzymasz w sejfie na czarną godzinę, właśnie się przeterminowała. Co wtedy? Czy yerba mate w ogóle może się przeterminować? Czy skoro jest już po dacie ważności, to należy ją zutylizować w odpowiedni sposób?

Data ważności na yerba mate nie oznacza, że yerba po jej przekroczeniu nie nadaje się do użytku

Od czego zależy termin ważności

W zależności w którym kraju twoja yerba została wyprodukowana, jej termin ważności może być inny. Jeszcze kilka lat temu wszystkie yerby produkowane w Argentynie i Paragwaju miały z góry narzucany termin ważności 2 lata od momentu pakowania. W tej chwili, ustawą rządową, termin ten został wydłużony do 3 lat.

Wystarczyła ustawa rządowa. Nie żadne nowocześniejsze systemy pakowania, lepsze opakowania, czy bardziej sterylny proces pakowania suszu. Nie. Nic z tych rzeczy. Po prostu politycy doszli do wniosku, że 3 lata są fajniejsze niż 2 i już. Niniejszym yerba zyskała dodatkowy rok ważności.

Czy zatem yerba mate może się przeterminować? Wszystko zależy od tego jak o nią dbasz.

Wymagająca yerba mate

Yerba mate jest bardzo wymagająca nie tylko w uprawie, ale również w przechowywaniu. W teorii każdą yerbę należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Jednak to by ybło na tyle teorii. A jak to wygląda w praktyce?

Po pierwsze nie ma co przesadzać z suchością miejsca przechowywania. Gdy jest zbyt sucho to susz może się zacząć łuszczyć i łamać, a niektóre z bardziej subtelnych smaków i aromatów znikną bezpowrotnie.

Po drugie jeżeli będziesz przetrzymywał ją w miejscu o zbyt wysokiej wilgotności, może zacząć pachnieć stęchlizną lub pleśnią. Oznacza to, że nie nadaje się ona do użytku.

Jak zatem prawidłowo przechowywać yerba mate

Yerba mate należy przechowywać np. w szafce

Lubimy ułatwiać sobie życie, a więc po prostu trzymaj swoją yerba mate w oryginalnym opakowaniu. Jeżeli chcesz to możesz sprawdzić czy podczas transportu opakowanie yerby nie uległo zepsuciu. Jeżeli są jakieś oznaki nieszczelności lub rozerwania, zadbaj o szczelne opakowanie.

Koniecznie trzymaj yerbę w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu, które nie będzie narażone na dobowe zmiany temperatury. Ale co to znaczy? Aby przechowywać yerba mate w prawidłowy sposób, wystarczy włożyć ją do szafki, półki lub szuflady biurka. Proste. Warto zauważyć, że yerba mate lubi temperaturę pokojową co tym bardziej sprzyja do przechowywania jej właśnie w tym miejscach.

Jak przechowywać chimarrao?

Osobnym tematem jest brazylijska (polecamy zapoznać się z artykułem Które kraje produkują yerba mate) yerba mate – chimarrao, czyli świeżą yerba mate. W tym przypadku trzeba postarać się dużo bardziej niż w przypadku yerb suszonych. Chimarrao bardzo szybko straci swój jasnozielony kolor. Aby przedłużyć jej ważność należy przechowywać je w szczelnym opakowaniu w zamrażarce.

Yerba mate chimarrao wymaga większej uwagi przy jej przechowywaniu, niż jej suszona, częściej spotykana, odmiana

Inną opcją jest przechowywanie yerba mate chimarrao w hermetycznym pojemniku. Jest to prawdopodobnie najlepszy sposób na jej przechowywanie, ponieważ pomaga powstrzymać zanikanie zapachów i wilgoci.

Istnieje wiele różnych hermetycznych pojemników, które można kupić do przechowywania yerba mate. Jednak nie musisz wydawać na to fortuny. Do przechowywania świetnie nadaje się również zwykły szklany słoika np. po Majonezie Kieleckim. Zanim nasypiesz do niego suszu należy zjeść majonez i bardzo dokładnie umyć i osuszyć słoik.

Po wsypaniu yerba mate do hermetycznego pojemnika możesz szczelnie zamknąć pokrywkę i umieścić ją w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Przechowywany w ten sposób yerba mate może przetrwać kilka lat, nie tracąc przy tym na jakości.

Co ciekawe, jeżeli przechowujesz yerba mate w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, to z wiekiem jej smak może się poprawić! Nawet po kilku latach od momentu pakowania yerby, może zachować ona swoje właściwości. Niezależnie czy jest to suszona yerba mate czy chimarrao.

Jak sprawdzić czy yerba jest nieświeża

Istnieje kilka istotnych czynników, które pomogą ci określić jakość twojej yerba mate.

Yerba mate powinna mieć kolor oliwkowozielony, chociaż nie należy uważać tego za wyznacznik, ponieważ jasność może się różnić w zależności od rodzaju suszu. Zwróć również uwagę na liście w suszu. Jeżeli są one matowe i nie są żółte – możesz śmiało zaparzać. Łodygi, które są w yerba mate, powinny mieć kolor od białego do jasnobrązowego.
Kolejnym elementem, który należy sprawdzić to liście, które powinny być lekko wilgotne, ale nie mokre.

Jeżeli już obejrzałeś dokładnie swoje łodygi, możemy przejść do kolejnego etapu, a więc wąchania. Specjalistą od wąchania niewątpliwie jest Joachim Loew trener reprezentacji Niemiec podczas Euro 2018. Jeżeli nie wiesz o co chodzi to masz szczęście. Jeżeli nie wiesz o co chodzi, ale chcesz wiedzieć to obejrzyj poniższy filmik:

Wracając do tematu – jeżeli susz czuć warzywami, świeżo skoszonym sianem, wilgotną ziemią, a nawet delikatną słodyczą to znaczy, że wszystko jest w porządku. Jeśli w ogóle nic nie czujesz, możliwe, że yerba utraciła swoje właściwości i zestarzała się.

Czy pora odświeżyć twoją kolekcję yerba mate?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy yerba mate może się przeterminować. Z jednej strony może się przeterminować, ale z drugiej jak wykażemy odrobinę rozsądku to mimo przeterminowania nadal będzie posiadała swoje właściwości.

Yerba wraz ze swoim wstrętnym smakiem i waleniem w łeb jak Kliczko, może, a nawet powinna, stać się twoim codziennym porannym rytuałem.