Opublikowano

Czy yerba mate powoduje raka?

czy yerba mate powoduje raka

Kilka lat temu przez Polskę przebiegła mini-aferka, że wstrętna Unia Europejska zabrania nam jeść kiełbasy wędzonej. Tymczasem UE zakazała takiej kiełbasy ponieważ miała ku temu powody. A wszystko to przez XXI i zaawansowaną naukę. A zatem czy yerba mate powoduje raka w podobnym stopniu jak kiełbasa z grilla?

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne

Ale co ma polska kiełbasa wędzona do południowoamerykańskiej yerby? Bardzo dużo. Okazuje się bowiem, że kiełbasy wędzonej nie można robić, ponieważ podczas procesu wędzenia powstają wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w skrócie zwane WWA.

Czy są zatem te WWA? Powołując się na wyniki badań opublikowanych w „Cancer Epidemiology Biomarker and Prevention” możemy stwierdzić, że WWA mogą prowadzić do powstawania raka. Są one emitowane właśnie podczas procesu suszenia liści ostrokrzewu paragwajskiego w dymie. I głównym winowajcą powstawania WWA jest tutaj właśnie dym.
Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne powstają bowiem właśnie procesie spalania drzew iglastych, a także podczas palenia papierosów. Oprócz tego WWA znajdziemy w spalinach samochodowych oraz… asfalcie.

yerba mate powoduje raka
Kto lubi?

Czy zatem picie yerba mate powoduje raka? Tak. O ile jest to yerba suszona w dymie. Paragwaj słynie z takich yerb. Jednak z drugiej strony, picie yerba mate jest również niezdrowe jak jedzenie grillowanego mięsa, wędzonych ryb, picie kawy, picie herbaty i wąchanie gorącego asfaltu. Bowiem w tych produktach również znajduje się WWA.

Jaką yerba mate pić?

Jak pisałem wyżej WWA powstają tylko podczas suszenia yerby dymem. Oznacza to, że w przypadku gdy pijemy yerbę suszoną gorącym powietrzem, mogące powodować raka wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne nie powstają.

Jak odróżnić yerbę suszoną dymem od yerby suszonej gorącym powietrzem? Wystarczy zapoznać się z oznaczeniami na opakowaniach yerby. Wszystkie yerba mate suszone gorącym powietrzem opisane są jako sin humo. Specjalnie dla Was wprowadzamy w opisy naszych yerb informację odnośnie sposoby suszenia danej yerba mate.

Czy oprócz WWA yerba powoduje raka?

Badania naukowe przedstawiają zależność między rakiem przełyku a gorącymi płynami. Oznacza to, że picie gorącej yerba mate może powodować raka przełyku. Tutaj jednak nie przesadzał bym z braniem sobie tego badania do serca, ponieważ podobnie jak picie gorącej yerby powoduje raka, tak samo powoduje go jedzenie gorącego rosołu czy picie gorącej herbaty.

yerba mate powoduje raka
Czy zrezygnujesz z pysznego niedzielnego rosołku?

Warto jednak zaznaczyć, że te same badania podają, że aby rak przełyku miał okazję się rozwinąć trzeba pić bardzo duże ilości. W przypadku gdy pijemy niewiele gorących płynów, temperatura płynu nie powoduje zwiększenia występowania raka przełyku.

Co jeszcze ważniejsze wyczytać można w tych badaniach, to fakt, że na raka przełyku przeważnie chorowały osoby, które piły yerbę, ale również piły dużo alkoholu i paliły papierosy. Moim zdaniem wina yerby w tym momencie znacznie się rozmywa, a na pierwszy powodu raka wyskakują papierosy.

Podsumowanie

Czy zatem warto pić yerba mate? Na to pytanie, każdy z was, musi odpowiedzieć sam. Dziś praktycznie wszystko powoduje możliwość zachorowania na raka, czy zatem warto odstawiać yerbę? Jeżeli obawiasz się WWA, koniecznie przeżuć się na sin humo. Jeżeli obawiasz się wysokich temperatur – pij terere. Natomiast mimo wszystko nie zapominaj o tym co daje picie yerba mate.