Opublikowano

Czy yerba mate powoduje raka?

czy yerba mate powoduje raka

Kilka lat temu przez Polskę przebiegła mini-aferka, że wstrętna Unia Europejska zabrania nam jeść kiełbasy wędzonej. Tymczasem UE zakazała takiej kiełbasy ponieważ miała ku temu powody. A wszystko to przez XXI wiek i zaawansowaną naukę. A zatem czy yerba mate powoduje raka w podobnym stopniu jak kiełbasa z grilla?

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne

Ale co ma polska kiełbasa wędzona do południowoamerykańskiej yerby? Bardzo dużo. Okazuje się bowiem, że kiełbasy wędzonej nie można robić, ponieważ podczas procesu wędzenia powstają wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w skrócie zwane WWA.

Czy są zatem te WWA? Powołując się na wyniki badań opublikowanych w „Cancer Epidemiology Biomarker and Prevention” możemy stwierdzić, że WWA mogą prowadzić do powstawania raka. Są one emitowane właśnie podczas procesu suszenia liści ostrokrzewu paragwajskiego w dymie. I głównym winowajcą powstawania WWA jest tutaj właśnie dym.
Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne powstają bowiem właśnie procesie spalania drzew iglastych, a także podczas palenia papierosów. Oprócz tego WWA znajdziemy w spalinach samochodowych oraz… asfalcie.

yerba mate powoduje raka
Kto lubi?

Czy zatem picie yerba mate powoduje raka? Nie. Czy ktokolwiek z was sądzi, że ostrokrzew rzeczywiście suszony jest według tradycyjnych indiańskich sposobów? Poważnie sądzicie, że w XXI wieku w Ameryce Południowej kilku gości pali gigantyczny ogień, tylko po to, aby stworzyć klasyczną yerbę?

Paragwaj słynie z yerb suszonych w dymie. Paragwaj należy również do TOP3 państw na świecie, które najwięcej produkują yerba mate. Czy naprawdę ktokolwiek z Was wyobraża sobie przemysłową produkcję yerba mate, w którym najważniejsza część produkcji suszu, a więc suszenie odbywa się w sposób nieprzemysłowy?!

Bzdura. Jak mówi największy znawca Ameryki Południowej i piewca yerba mate, Wojciech Cejrowski, yerba w dzisiejszych czasach powstaje w przemysłowych piecach elektrycznych.

Nawet najbardziej „dymna” wersja Kurupi,
czyli yerba „Tradicional” nie pochodzi z zadymionego pieca.

Wojciech Cejrowski

Jaką yerba mate pić?

Jak pisałem wyżej WWA powstają tylko podczas suszenia yerby dymem. Oznacza to, że musielibyście pić yerbę z przydomowej wędzarni. A taką yerbę dostaniecie tylko i wyłącznie w Ameryce Południowej. Dodatkowo takiej yerby nikt nie sprzedaje, tylko tworzy ją na własny użytek!

Czy oprócz WWA yerba powoduje raka?

Badania naukowe przedstawiają zależność między rakiem przełyku, a gorącymi płynami. Oznacza to, że picie gorącej yerba mate może powodować raka przełyku. Jednak powołując się na artykuł Joanny Domańskiej – Yerba mate – leczy czy kaleczy, wnikliwie czytając badania naukowców okazuje się, że badania przez nich przeprowadzone pokazują wyraźny związek występowania nowotworów przełyku, między podrażnieniem przełyku przez alkohol i wysoką temperaturę, a dym papierosowy. W każdym razie chodzi o to, że jak najpierw podrażnisz przełyk to później jest on bardziej podatny na związki rakotwórcze zawarte w dymie z papierosów.

yerba mate powoduje raka
Czy zrezygnujesz z pysznego niedzielnego rosołku?

Co jeszcze ważniejsze wyczytać można w tych badaniach, to fakt, że na raka przełyku przeważnie chorowały osoby, które piły yerbę, ale również piły dużo alkoholu i paliły papierosy. Moim zdaniem wina yerby w tym momencie znacznie się rozmywa, a na pierwszy powodu raka wyskakują papierosy.

Podsumowanie

Czy zatem warto pić yerba mate? Na to pytanie, każdy z was, musi odpowiedzieć sam. Dziś praktycznie wszystko powoduje możliwość zachorowania na raka, czy zatem warto odstawiać yerbę? Jeżeli obawiasz się WWA, koniecznie przeżuć się na sin humo. Jeżeli obawiasz się wysokich temperatur – pij terere. Natomiast mimo wszystko nie zapominaj o tym co daje picie yerba mate.