Opublikowano 2 komentarze

Elaborada, despalada – różnice

Pewnie często spotykacie się z opisami yerba mate – elaborada lub despalada. Jednak tak naprawdę niewiele osób wie, czym się one między sobą różnią. Dziś to wyjaśniamy jakie są rodzaje yerba mate i czym się od siebie różnią.

Yerba mate to nic innego jak wysuszone i sproszkowane liście i łodygi ostrokrzewu paragwajskiego, które po zalaniu prawie wrzącą wodą zyskują niesamowitą moc pobudzenia. Jednak czym jest i jaka jest jej historia dokładnie opisałem w artykule Historia yerba mate.

Rodzaje yerby

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje yerba mate. Jest to despalada i elaborada. Oprócz tego wyróżniamy również kilka gatunków, takich jak yerby smakowe lub suave. Jednak tak naprawdę yerby smakowe trudno określić osobnym gatunkiem, ponieważ zawsze są to despalady lub elaborady z różnymi dodatkami ziół, aromatów lub suszonych owoców.

Yerba mate elaborada

Jest to tradycyjna, długo leżakowana yerba mate w której w składzie, według Argentyńskiego Narodowego Instytutu Yerba Mate (INYM), znajdziemy co najmniej 65% suszonych i pokruszonych liści. Reszta składu to patyczki. Im więcej patyczków tym yerba mate mniej zatyka bombille. Pozostałe 35% składu yerba mate to elementy zdrewniałe. Yerba mate z rodzaju elaborada są mniej pobudzające niż despalady.

Często spotykamy również określenie na taką yerbę con palo. Znaczy to dokładnie to samo jednak jest stosowane w produktach innych marek.

Czym jest despalada?

Jest to rodzaj yerba mate o mocniejszym działaniu. Można je zalewać większą ilość razy niż elaborady, a ich aromat jest bardziej wyrazisty. Według INYM yerba mate despalada powinna zawierać nie więcej niż 10% elementów zdrewniałych i nie mniej niż 90% suszonych i pokruszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego.

W niektórych produktach znanych marek despalada nazywana jest również sin palo, co po hiszpańsku oznacza bez patyków.

Yerba mate sauve

Yerba mate sauve to podrodzaj yerba mate cechujący się dużymi listkami. Oprócz tego, można powiedzieć, że jest to wersja light yerba mate, ponieważ posiada obniżoną zawartość kofeiny. Jej smak jest łagodniejszy, a więc jest polecana dla osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z yerba mate.

Yerba mate smakowe

Tak na prawdę to podgatunek ten został stworzony przez sklepy internetowe, aby nawigacja w nich była łatwiejsza. Yerba mate smakowa może być zarówno despaladą jak i elaboradą. Wszystko zależy od tego jaką bazową yerba mate użyje producent do stworzenia nowego smaku. Wśród najpopularniejszych smaków występują limonka i pomarańcza, a więc najpopularniejsze owoce Ameryki Południowej.

2 komentarze do “Elaborada, despalada – różnice

  1. […] pojawia się pytanie – o co chodzi? Mamy wiele smaków, a także dwie podstawowe odmiany despalada i elaborada, czym one się między sobą różnią? Tak na prawdę odpowiedź zna niewiele […]

  2. […] Po drugie unikaj bardzo pylastych rodzajów yerba mate. Do terere najbardziej nadaje się susz o niewielkiej zawartości pyłu, a więc należy celować we wszystkie despalady. Co to jest despalada, szczegółowo wyjaśniłem w artykule Elaborada, despalada – różnice. […]

Możliwość komentowania została wyłączona.