Opublikowano 2 komentarze

Jak pić yerba mate

jak przygotować yerba mate

Proces przygotowywania yerba mate jest zupełnie inny niż standardowej znanej nam herbaty. Powstaje, więc pytanie – Jak pić yerba mate? Często nowicjusze są zdziwieni, że nie wystarczy wsypać odrobinę suszu na dno, a trzeba naczynko wypełnić niemal w całości. Z jednej strony wydaje się to marnowaniem suszu, jednak z drugiej strony należy mieć na uwadze, że taki susz można zalewać kilkukrotnie.

Ostrokrzew Paragwajski zastosowanie

W Ameryce Południowej gdzie krzew ten rośnie, jego zastosowanie jest takiej jak naszej herbaty. Jest to bardzo aromatyczny i o silnym zapachu wiecznie zielony krzew, który zwykle nie rośnie wyższy niż 8 m.

Wysuszony i sproszkowany Ostrokrzew stosowany jest również jako roślina lecznicza. Ostrokrzew Paragwajski już sam w sobie jest ziołem. Wystarczy go zmielić i zaparzyć, aby pozbyć się wielu uciążliwych chorób. Pobudza siły witalne u panów. Odpowiada za poprawę urody u pań. Poprawia funkcjonowanie nerek, kiszek. Udrażnia żyły i leczy wiele innych chorób, ale pod warunkiem, że mocno się w to wierzy. Ma charakterystyczny i silny zapach, który nawet po wyschnięciu i latach używania jako guampa, nadal zachowuje swój szczypiorkowy kolor.

Nie zapominajmy o najważniejszym, pojedynek yerba mate vs kawa na pobudzenie, jednak zdecydowanie wygrywa yerba mate.

Jak pić yerba mate

Do naczynka, z którego będziemy pili yerba mate należy wsypać do 3/4 jego wysokości yerba mate. Fakt, iż nie przypomina ona wtedy porządnej herbaty, a bardziej zawartość odkurzacza należy zignorować.

Następnie w te paprochy wkręcamy bombillę, którą będziemy pili napar. Każda bombilla ma na końcu sitko, które filtruje fusy. Strona z sitkiem jest stroną dolną.

Do tak przygotowanego naczynka wlewamy gorącą wodę. Należy pamiętać, że woda nie może być przegotowana ani gotująca się. Woda powinna mieć temperaturę 80 – 90 stopni Celsjusza. Teraz już nie pozostaje nam nic innego jak czekać.

A więc czekamy.

Yerba nasiąka wodą.

Dalej czekamy.

Pierwsze zalanie wypija święty Tomasz. Chociaż tak naprawdę wchłaniają ją te suszone paprochy. A więc w tym momencie należy dolać wody.

Czekamy cierpliwie.

I jeszcze trochę czekamy.

A gdy już wydaje nam się, że naczekaliśmy się odpowiednio długo to pijemy.

A zresztą. Posłuchajmy co do powiedzenia na temat przygotowania yerby ma najbardziej znany polski piewca tego napoju – Wojciech Cejrowski.

Jeżeli film ci się nie wyświetla, możesz go obejrzeć również na YouTube. Wystarczy kliknąć w TEN LINK.

Yerba mate terere

Istnieje również bardzo popularny sposób picia yerba mate na zimno. Różni się on od klasycznego sposoby tym, że susz z ostrokrzewu paragwajskiego zalewamy… zimną wodą. Taki rodzaj yerba mate nazywamy terere. Szczegółowy opis przygotowania oraz historii powstania znajdziesz w artykule Jak zrobić i co to jest yerba mate terere.

2 komentarze do “Jak pić yerba mate

  1. […] Największą wadą yerba mate należy uznać jej czasochłonne przygotowywanie oraz konieczną do picia specjalną rurkę. Więcej o przygotowywaniu yerba mate przeczytasz w artykule Jak pić yerba mate. […]

  2. […] Szczegółowe informację jak pić indiańskie ziele znajdziecie w artykule Jak pić yerba mate. […]

Możliwość komentowania została wyłączona.