Opublikowano Jeden komentarz

Jaka bombilla do yerba mate – poradnik eksperta

bombilla

Trudno wyobrazić sobie yerba mate bez dwóch rzeczy – suszu i bombilli. Matero zawsze możemy zastąpić zwykłym kubkiem czy szklanką jaką każdy z nas na w domu. Picie yerba mate bez bombilli, jednak, jest raczej niemożliwe. No chyba, że weźmiesz przykład z pierwszych Indian, którzy cedzili susz… przez zęby. Bombilla, a więc rurka do yerba mate ma bardzo proste zadanie. Oddziela ona fusy od naparu i sam napar transportuje do ust jak słomka. Mimo, że wydaje się to być prostym zadaniem w rzeczywistości ich mechanizmy są przemyślane. Jaką bombillę do yerba mate wybrać?

Bombilla, czyli rurka do yerba mate

szaman guarani
Współczesny szaman guarani

W czasach gdy yerba mate pili rodowici mieszkańców dzisiejszego Paragwaju, stal nierdzewna nie była rozpowszechniona. Indianie Guarani musieli radzić sobie w inny sposób. Pierwszym sposobem było rzucie liści. Jednak szybko przekonali się, że picie naparu jest dużo lepsze. Pierwsze prowizoryczne bimbille Indianie wykonywali z trzciny, którą podcinali i drążyli w niej prowizoryczne otwory filtrujące.

Największy przełom nastąpił w XVII wieku, kiedy to Amerykę Południową podbili Hiszpanie. Hiszpańscy Jezuici, wspomagani przez lokalnych rzemieślników, zaczęli tworzyć pierwsze metalowe bombille. Były to rurki bardzo podobne do tych używanych dzisiaj. Wykonywali je z mosiądzu i alpaki.

Pierwsze bimbille możemy dziś zobaczyć w muzeach w Buenos Aires i Montevideo. Były to jednak dość drogie bombille, często ozdabiane szlachetnymi kamieniami lub kunsztownymi detalami. Do szerszej gamy odbiorców zaczęły trafiać bombille nieco później i wykonane z tańszych stopów.

Bombille w dzisiejszych czasach

Yerba mate cieszy się coraz większą popularnością nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W związku z czym liczba modeli bombilli jest ogromna. Jednak tak naprawdę wśród milionów modeli bombilli różnią się one między sobą jedną zasadniczą cechą – metodą filtrowania. Dzieląc bombille właśnie ze względu na filterek wyróżniamy:

Bombille łyżeczkowe

bombilla liza bez pierścienia
Bombilla łyżeczkowa

Najpopularniejszym rodzajem bombilli są bombille z filtrem łyżeczkowym. Zakończone są one sączkiem w kształcie łyżeczki, w którym zrobione są malutki dziurki. Jej filtrowanie jest dokładne, a więc świetnie nadaje się nawet do yerba mate mocny pylastych. Jednak ze względu na niewielkiej wielkości dziurki, ta rurka do yerba mate może się zapchać. Nie jest to jednak wielki problem, ponieważ w dość łatwy sposób można je wyczyścić.

W naszym sklepie szczególną popularnością cieszy się bombilla Lisa. Jest to długa na 19 cm bombilla z pierścieniem chłodzącym wykonanym z mosiądzu.

 

Bombille sprężynowe

bombilla muelle
Bombilla sprężynowa

Kolejny popularny rodzaj bombilli. Posiadają one filtr z kształcie sprężynki, który jest mniej dokładny. Tego rodzaju bombille stosujemy do grubo ciętego i mało pylastego suszu. Są osoby, które uważają, że drobinki pyłu przedostające się nad do ust dodają charakteru yerba mate, jednak to dość odważna teza.

Jeżeli chodzi o rurki do yerba mate z filtrem sprężynowym, to polecam – Bombilla Muelle. Jako dodatkową jej zaletę wymienię możliwość odkręcenia filtru sprężynowego w celu dokładnego umycia rurki.

Bombille cylindrowe

bombilla iguana
Bombilla cylindrowa

Przechodzimy teraz do niszowych rodzajów bombilli. Rurka do yerba mate cylindrowa to bliski krewny bombilli sprężynowej. Różnica między nimi polega na tym, że filtrem nie jest tutaj sprężynka, a malutki prostopadłe nacięcia. Jest to rodzaj bombilli o najsłabszym filtrowaniu. Często wśród tego rodzaju bombilli znajdujemy bombille z odkręcanym filterkiem.

Posiadamy na stanie również bombille z tym rodzajem filtru Bombilla Iguana. Tego typu bombille polecamy dla osób, które lubią pić yerba mate wraz z pyłem.

 

Bombilla wielokrotnie filtrująca

bombilla al20
Bombilla wielokrotnie filtrująca

Są to bombille przygotowane dla osób, które nie chcą czuć w ustach najmniejszego pyłku przedostającego się z suszu. Najczęściej takie bombille mają zestaw dwóch lub trzech filtrów współpracujących ze sobą. Zewnętrzna część to przeważnie przystosowany filtr łyżeczkowy we wnętrzu którego znajduje się jeden lub dwa filtry. Filtry wewnętrzne to najczęściej filtry sprężynkowe, rzadziej cylidrowe.

Jest to jednak najdroższy rodzaj bombilli. Ich kolejną zaletą jest częsta możliwość rozkręcania rurki w celu wyczyszczenia jej. Jednak i ten rodzaj ma swoje wady. Oprócz wcześniej wymienionej wysokiej ceny kolejną niedogodnością może być konieczność bardzo intensywnego „siorbania”. Ze względu na kilka warstw filtrów, aby napar dotarł do naszych ust, trzeba zużyć dużo więcej energii niż w pozostałych rodzajach.

Ze swojego asortymentu polecamy potrójnie filtrującę bombillę AL20. Praktycznie nie przepuszcza pyłu, a mimo potrójnego filtra jest w przystępnej cenie.

Jaka bombilla do yerba mate. Co wybrać

Bombille wykonuje się również z kilku innych rodzajów materiałów. Jednak ze względu na największe rozpowszechnienie bombilli wykonanych ze stali nierdzewnej, pomijam ten element. Czasem dostępne są również wykonane z alpaki. Alpaka to oczywiście takie małe, fajne zwierzątko. Jednak w przypadku bombilli, alpaka to stop miedzi, cynku i niklu.

Przed zakupem rurki do picia yerba mate warto zwrócić uwagę na pierścienie wokół rurki. Ich rolą jest nie tylko dodawania bombilli uroku, ale przede wszystkim regulacja temperatury. Napar gorący jest w nich schładzany, a terere ocieplane.

Ważna jest również długość bomilli. Jeżeli będziemy używali lekkiej i niedużej calabazy, gdy włożymy w nią długą bombillę, istnieje możliwość, że przewróci ona nasze naczynko. Do niskich naczynek należy wybierać niewielkie bombille. Najwięksi koneserzy yerba mate posiadają kilka bombilli, które używają w zależności od rodzaju suszu.

Wszystkie nasze bombille możesz zobaczyć wybierając w górnym menu Akcesoria >> Bombille.

Co zamiast bombilli

Często spotykam się z sytuacją, że osoba, która jeszcze nie piła yerby, chciałaby spróbować czy polubi ten smak. Jednak próg wejścia – matero i bombilla – powoduje, że koszt zakupu praktycznie się potraja. Większość chętnych do spróbowania kończy zatem na chęciach, nie wiedząc jak sobie poradzić.

Jednak yerba mate da się pić bez bombilli!. Napisałem o tym osobny artykuł Yerba mate bez bombilli – jak pić.

1 komentarz do “Jaka bombilla do yerba mate – poradnik eksperta

  1. […] tego, w zależności od rodzaju yerby, znajduje się w niej mniejsza lub większa ilość pyłu. Bombilla, czyli tradycyjna rurka, do picia naparu, służy właśnie temu, by nie przepuścić do ust […]

Możliwość komentowania została wyłączona.