Opublikowano

Jakie wybrać naczynko do yerba mate?

jakie matero wybrać

Według najstarszych tradycji indiańskiej yerba mate należy pić w tradycyjnych naczyniach do tego przeznaczonych. W rzeczywistości nic jedna nie stoi na przeszkodzie, żeby ją pić w standardowym kubku, w którym pijesz herbatę. Co prawda np. guampa dodaje do yerby specyficznego aromatu, ale zwykły kubek do yerba mate też się nadaje.

Calabaza

Często w Internecie spotykamy się z zamiennym używaniem matero i tywka. Tymczasem jest to błąd. Matero jest to ogólna nazwa naczynka do picia yerba mate, w którym pijemy yerbę. Natomiast tykwa, jest to owoc, z którego wykonuje się naczynka.

Naczynka wykonane z owocu tykwy dzielimy na Calabazę i Porongo. Różnią się one miedzy sobą częścią tywky, z której są wykonane.

Calabaza jest pochodzenia naturalnego. Jest to naczynko wykonane z owocu tykwy zwyczajnej.
Z tego właśnie powodu, każda calabaza jest unikalna. Może mieć nieco inną pojemność, kolor, kształt. Decydując się na zakup calabazy musisz również wziąć pod uwagę, że będzie trzeba o nią dbać dużo mocniej niż o klasyczny kubek. Zapominasz o zmywarce, płynie do mycia naczyń i podobnych specyfikach. Całość pielęgnacji musisz wykonać ręcznie.
Często calabaza ozdobiona jest wirolą. Jest to metalowa obręcz chroniąca tykwę przed pęknięciem. Znajduje się ona na samej górze naczynka.
Naczynka do yerba mate, przygotowane z owocu tykwy odwdzięczy ci się dodatkowymi doznaniami smakowymi.
Jak dbać o calabazę przeczytasz TUTAJ

Gliniany lub ceramiczny kubek do yerba mate

Jest to dobre rozwiązanie dla początkujących amatorów yerby. W przeciwieństwie do tykwy nie wymaga specjalnej uwagi, a większość z nich można myć w zmywarce.
Nie oznacza to, że tego rodzaju matero są prostackie. Wprost przeciwnie! Bardzo często są misternie ręcznie zdobione. Występują w wielu kształtach i kolorach. Ceramiczne matera potrafią być bardzo drogą rzeczą. Jako smaczek należy dodać, że ceramiczne matero z Ćmielowa zostało podarowane przez naszego prezydenta papieżowi w 2014 roku. Więcej na ten temat możesz przeczytać pod TYM LINKIEM.

Guampa

Guampa to, kubek do yerba mate, obok tykwy produkt pochodzenia naturalnego. Z tą różnicą, że guampa wykonuje się z rogu lub kopyta bawoła. Guampa do dziś, bardzo często, stosują Indianie do picia terere, a więc yerba mate na zimno.
Dodatkowo w celu uszlachetnienia niektóre guampy obszyte są skórą lub ozdobione szlachetnymi metalami. Wszystkie zdobienia wykonuje się ręcznie w najlepszych pracowniach rzemieślniczych.
Należy jednak uważać podczas zakupu guampy, ponieważ ostatnio na rynku pojawiły się podrobione guampa, wykonane z plastiku i np. obszyte skórą. Wyglądają one bardzo ładnie, jednak bardzo często specyficzny smak plastiku przedostaje się do naparu z yerby i psuje go.
Nowa guampa nie nadaje się od razu do picia. Przed użyciem powinno przejść specjalny proces, który wykonujemy sami w domu. Wszystko po to, aby nie zniszczyć produktu pochodzenia naturalnego.

Porongo

Jest to odmiana tykwy pochodząca głównie z północnych rejonów Argentyny. To właśnie tam plantatorzy tykw pozwalają owocom urosnąć do znacznych rozmiarów. Czasem owoc tykwy ma nawet 40 cm. Poronga obszywa się skórą lub rzeźbi ręcznie. Przeważnie posiadają również wirolę ze srebra lub alpaki.
Zaletą porongo nad tykwą jest fakt, że posiadają one grube ścianki (czasem nawet 1 cm grubości), dzięki czemu nie trzeba przez pierwszym użyciem zastosować pełnego curado. Porongo ze względu na swoją wielkość często posiadają metalowe stojaki, w które są wstawiane.

Algarrobo

Przechodzimy teraz do rzadko używanych mater. Ich unikalność i utrudniona dostępność czasem wynika z wysokiej ceny, a czasem z… zakazu wywozu ich z Paragwaju.
Algarrobo wykonuje się z drewna cytrynowego. Jest niezwykle podobne do Palo Santo, jednak nie pachnie. Drewno posiada jasny kolor, który jednak z każdym kolejnym naparem ciemnieje. Dzieje się tak, ponieważ drewno to jest bardzo chłonne. Chłonie nie tylko kolor yerba mate ale również jej zapach. Z tego powodu poleca się stosować je do tradycyjnych odmian yerba mate.
Zielone plamy wewnątrz Algarrobo, które pochodzą od yerby, są dobrą oznaką, że drewno przystosowało się do warunków prawidłowo i będzie nam służyło długi czas.

Caa

Caa, a więc prastara nazwa jaką Indianie Guarani nazywali yerba mate, jest to najbardziej tradycyjne naczynie do picia yerba mate. Taki kubek do yerba mate wytwarza się głównie w Paragwaju. Charakteryzują się one bardzo dużą odpornością na pęknięcia, ponieważ są wykonane z bambusa, a bambus nie chłonie wody. W Paragwaju naczynka caa wykorzystuje się głównie do picia terere.
Caa czasem bywają okute wirolą i kunsztownie zdobione indiańskimi motywami przez co ich cena potrafi być bardzo wysoka.

Palo Santo

Mercedes wśród naczynek do picia yerby. Palo santo wykonane jest z gwajakowca lekarskiego lub drewna drzewa Burserea graveolen. Drzewa te nazywa się świętymi drzewami. Były one bardzo popularne wśród indiańskich szamanów, a dziś cieszą się ogromną popularnością w przemyśle, co powoduje, że okresowo są pod ochroną. Palo santo jest bardzo drogie nie tylko ze względu na wykonanie z rzadkiego drzewa, a również podczas przygotowywania w nim naparu, uwalnia się z niego olejek eteryczny gwajakol, który zmienia smak yerba mate.
Dodatkowo, dla podniesienia prestiżu, palo santo okute są metalem lub obszyte skórą.
Przed zakupem należy jednak uważać, aby nie kupić algarrobo, które jest łudząco podobne do palo santo, ale nie wydziela gwajakolu.

Curado

Kupując kubek do yerba mate pochodzenia naturalnego, koniecznie musisz wykonać mu curado. Dzięki temu kubek będzie wzmocniony, a więc będzie ci on służył dłużej. Curado nie dotyczy tylko wyjątkowych matero, które są, na przykład, całe okute aluminium.

Proces curado jest dość skomplikowany, więc poświęciliśmy mu osobny artykuł. Jeżeli jesteś posiadaczem naturalnego matero lub myślisz nad jego zakupem, koniecznie przeczytaj Co to jest curado i jak je wykonać.