Opublikowano 3 komentarze

Yerba mate vs Kawa – Ostateczne starcie

Dziś pora rozprawić się raz na zawsze z legendarnym pojedynkiem – co jest lepsze yerba mate vs kawa? Lepiej rano wypić spalone ogniem piekielnym i czarne jak węgiel ziarenka kawy czy może pachnący południowym słońcem i smakujący jak wywar w papierosów susz z południowoamerykańskich faweli? Zaczynajmy

Kawa

kawa

Każdy smakosz kawy ma swoją ulubioną markę i odda cały swój majątek w jej obronie. Mamy małą czarną na postawienie na nogi, ale z drugiej strony mamy również smakowe kawy z dodatkami aromatycznych syropów, a kończymy na sojowym latte. Mamy również Kopi luwak, która ma raczej… gówniane pochodzenie. Rozpiętość smakowa i aromatyczna kaw jest gigantyczna. Jednak nie ma się temu co dziwić, w końcu ten napój znany jest już ponad 3000 lat.

Kawa posiada hipnotyzujący zapach. To właśnie dzięki niemu, stała się tak bardzo popularna. No i dzięki swoi właściwościom pobudzającym. Kawa wypita na śniadanie, dzięki zawartości kofeiny, bardzo szybko stawia nas na nogi. Jednak pobudzenie zaserwowane przez taką dawkę kofeiny nie trwa za długo. Większość z nas po 3 godzinach już nie czuje jej działania, a w to miejsce pojawiają się zmęczenie i lekka senność.

Kawę w porównaniu z yerba mate również bardzo szybko i łatwo przygotujemy. Nie potrzebujemy do tego żadnych wymyślnych akcesoriów rodem z indiańskiego buszu. Wystarczy prawie gotująca się woda i kubek.

Kawa wady

Kofeina zawarta w kawie pobudza, poprzez podniesienie ciśnienia. O ile mamy je niskie to jest to efekt wskazany. Jednak problem zaczyna się, gdy nasze ciśnienie już jest wysokie. Wtedy wypicie kawy może przysporzyć kłopotów zdrowotnych.

Kawa sypana podrażnia żołądek, a więc jest zakazana dla osób, które zmagają się z chorobom wrzodową. Oprócz tego nie mogą jej pić również kobiety w ciąży i karmiące mamy.

Jak pisałem wcześniej kawa, gdy przestaje działać powoduje, że stajemy się ospali i zmęczeni. Aby znowu się pobudzić, przygotowujemy sobie następną kawę. W tej sposób właśnie rodzi się uzależnienie od kawy.

Yerba mate

yerba mate


Wysuszone i zmielone liście i łodygi ostrokrzewu paragwajskiego. Brzmi zupełnie zniechęcająco. A gdy dodamy do tego, że smak klasycznej yerba mate przypomina wywar z popielniczki, robi się jeszcze gorzej.

Jednak yerba mate ma również swoje lepsze oblicze. Świetnie uzupełnia mikroelementy. Poprawia wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Jest również zalecana dla osób lubiących wysiłek fizyczny, ponieważ wyrównuje niedobory mikroelementów, które wypłukaliśmy z siebie podczas treningu. Jeżeli chcesz być jak Messi to koniecznie musisz pić yerba mate.

Ze względu na nawet siedmiokrotnie większe stężenie kofeiny w yerba mate niż w kawie pobudzenie trwa nawet do 8 godzin. Dodatkowo yerba mate nie podnosi ciśnienia w tak nagły sposób.

Yerba mate wady

Największą wadą yerba mate należy uznać jej czasochłonne przygotowywanie oraz konieczną do picia specjalną rurkę. Więcej o przygotowywaniu yerba mate przeczytasz w artykule Jak pić yerba mate.

Yerba mate vs kawa – podsumowanie

Szybkość i moc działania

A więc to o co głównie chodzi. Kawa działa od razu i wali w łeb pobudzeniem. Niestety pobudzenie kończy się po 2 – 4 godzinach i później zaczyna się zjazd. Yerba mate ma opóźniony zapłon, jej działanie pobudzające utrzymuje się nawet do 8 godzin. Zjazd również jest rozwleczony w czasie, przez co mniej odczuwalny.

Składniki odżywcze

Jeżeli pijesz co najmniej dwa kubki kawy dziennie przez dłuższy okres, to znaczy, że masz wypłukane z organizmu minerały. Takie działanie niestety posiada kawa. Z yerba mate minerały aż kapią. Jest ich tam cała masa – witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, C. Oprócz tego mamy tam magnez, potas, wapń, fosfor, sód oraz mikroelementy – żelazo i cynk.

Kwestie zdrowotne

Kawa szkodzi, ale w bardzo dużych ilościach. Mała czarna nie spowoduje spustoszenia w twoim organizmie, no chyba, że masz nadciśnienie. Yerba mate z kolei jest niezalecana osobom palącym. Yerba mate dzięki wielu minerałom jakie się w niej znajdują reguluje wagę, poprawia samopoczucie, obniża cholesterol i ciśnienie krwi.

Smak

Ja kawy nie lubię, ale uwielbiam jej zapach. Z yerba mate jest jak z gorzką czekoladą – trzeba się do niej przyzwyczaić.

Tło kulturowe

Kawę piją wszyscy. Yerba mate kilku cudaków. Zobacz kto pije yerbę klikając w TEN LINK.

A więc, zwycięzcą pojedynku yerba mate vs kawa zostaje…

3 komentarze do “Yerba mate vs Kawa – Ostateczne starcie

  1. […] zapominajmy o najważniejszym, pojedynek yerba mate vs kawa na pobudzenie, jednak zdecydowanie wygrywa yerba […]

  2. […] walce yerba mate vs kawa możesz przeczytać, w artykule omawiającym podstawowe właściwości obu pobudzaczy. A jeżeli […]

  3. […] Osobny artykuł na ten temat, w którym szczegółowo znajdziecie odpowiedzi na to odwieczny pytanie nazywa się Yerba mate vs kawa – ostateczne starcie. […]

Możliwość komentowania została wyłączona.