Opublikowano 2 komentarze

Które kraje produkują yerba mate

Yerba mate to ulubiony napój Argentyny, Paragwaju, Urugwaju i Brazylii. Największymi importerami na świecie są jednak Syria, Chile, Liban, Francja i USA. Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem importu yerba mate. Jednak gdzie produkują yerba mate?

Na początek należy zaznaczyć, że yerba mate mimo, że jest popularna na całym świecie to produkuje się ją tylko w 3 krajach! W Internecie często możemy znaleźć informację, że są to 4 państwa, jednak jest to błędna informacja. Kraje, które produkują yerba mate to:

 • Argentyna,
 • Paragwaj,
 • Brazylia.

Bardzo często podaje się tutaj jeszcze czwarte państwo – Urugwaj, jednak w Urugwaju nie na plantacji ostrokrzewu paragwajskiego, z którego wytwarza się yerba mate.

Mieszkańcy Urugwaju ze względu na tradycję uwielbiają yerba mate, jednak ze względu na położenie geograficzne i klimat nie są w stanie sami być jego producentami, ponieważ ostrokrzew paragwajski u nich nie rośnie. Brazylia postanowiła wykorzystać ten fakt i stworzyła marki dedykowane pod Urugwaj. Yerba mate Urugwajska cechuje się bardzo drobnym zmieleniem, małą ilością pyłu i patyczków. Yerby te charakteryzują się również tym, że można zalewać ja naprawdę wiele razy.

Jak zatem rozpoznać, która yerba jest produkowana pod Urugwaj? W bardzo prosty sposób! Otóż, jest ona oznaczona znakiem TIPO-PU1.

Podobna sytuacja jak z Urugwajem występuje np. z Syrią, która poprzez odmienną kulturę, religię i alfabet posiada specjalnie pod nią przygotowane produkty. Co prawda są to odpowiedniki yerba mate występującej w Europie, jednak posiadające szatę graficzną dostosowaną do rejonu gdzie jest sprzedawana.

Najpopularniejsze marki argentyńskiej yerby

Yerba mate, którą produkują w Argentynie jest delikatna w smaku i bardziej goryczkowa. Susz jest grubo cięty i posiada mniejszą ilość pyłu, co pozytywnie wpływa na częstotliwość zapychania się bombilli. Najpopularniejszymi markami występującymi również naszym sklepie są:

 • Amanda,
 • CBSe,
 • Taragui.

Czy jednak wielkość produkcji przenosi się na popularność w danym kraju? Oczywiście! Najbardziej znanym orędownikiem yerba mate pochodzącym z Argentyny, jest piłkarz Leo Messi. O innych znanych osobach pijących na co dzień yerbę możecie przeczytać w artykule Bądź jak Messi i Piątek.

Pobudzający susz z Paragwaju

Paragwajska yerba mate cechuje się dużo większą mocą pobudzenia, niż yerby argentyńskie. Ich smak jest bardziej gorzki i dymny. Jest to na tyle mocna yerba mate, że raczej nie spotykamy tutaj despalady. Są jedynie dwa wyjątki. najpopularniesze marki paragwajskie, które znajdziesz również u nas w sklepie to:

 • Selecta,
 • Colon,
 • Pajarito.

Brazylijska yerba mate

W Brazylii yerba mate, mieli się praktycznie od razu po zerwaniu jej z krzewu. Dzięki temu jego kolor jest zielony, a smak lekko trawiasty. Ten rodzaj yerba mate nazywamy Chimarrão. Jest on na tyle drobny, że wymaga bardzo dobrze odfiltrowującej bombilli, którą w Brazylii nazywa się bomba.

Brazylia produkowane również specjalne yerby przeznaczone na rynek Europejski. Mieszanki te nazywamy Mate Verde / Mate Green. Jest to susz wysokiej jakości, ponieważ składa się głównie z pociętych listków i prawie w ogóle nie zawiera gałązek i pyłu.

W naszym sklepie internetowym z yerba mate oferujemy również brazylijską yerbę przeznaczoną na Europejski rynek i jest to Mate Green.

2 komentarze do “Które kraje produkują yerba mate

 1. […] tematem jest brazylijska (polecamy zapoznać się z artykułem Które kraje produkują yerba mate) yerba mate – chimarrao, czyli świeżą yerba mate. W tym przypadku trzeba postarać się […]

 2. […] paragwajski, z którego uzyskuje się susz yerba mate, produkują tylko trzy kraje na świecie – Argentyna, Paragwaj i Brazylia. Jednak każdy kraj chce wyróżnić się i […]

Możliwość komentowania została wyłączona.