Podstawowe informacje o yerba mate

Wiele osób słyszało o yerba mate. Mogę się założyć, że znasz kogoś kto ją pije. Być może nawet wiesz, że jest to świetne zastępstwo kawy. Ale być może też trafiłeś na informacje, że smakuje jak wywar z popielniczki lub że początek przygody w yerba mate jest bardzo kosztowny. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania. A wszystko to krótko i na temat.

Spis pytań:

 1. Co to jest yerba mate?
 2. Jakie właściwości ma yerba mate?
 3. Jaką yerba mate wybrać na początek?
 4. Co jest potrzebne do picia yerba mate?
 5. Jak przygotować yerba mate?
 6. Jakie naczynko do yerba mate?
 7. Jaką bombillę wybrać na początek?
 8. Jakie są rodzaje yerba mate?
 9. Co to jest yerba mate terere?
 10. Co jest lepsze – yerba mate czy kawa?
 11. Czy yerba mate to herbata?
 12. Ile razy można zalewać yerba mate?
 13. Skąd się wzięła yerba mate?
 14. Jak dbać o naczynka do yerba mate pochodzenia naturalnego?
 15. Czy yerba mate można pić w ciąży?
 16. Które znane osoby piją yerba mate?
 17. Skąd pochodzi yerba mate?
 18. Yerba mate a Polska
 19. Czy yerba mate można mieszać z alkoholem?
 20. Jak yerba mate wpływa na uprawianie sportu?
 21. Czy występują dowody na wyższość yerba mate nad kawą?
 22. Gdzie się pije najwięcej yarba mate terere?
 23. Co daje mięta w yerba mate?
 24. Czy yerba mate może się przeterminować?
 25. Czy yerba mate uznawana jest jako dziedzictwo narodowe?
 26. Co daje guarana w yerba mate?
 27. Czy yerba mate powoduje raka?

Co to jest yerba mate?

Yerba mate to wysuszone listki, gałązki i patyczki z ostrokrzewu paragwajskiego. Jest to tradycyjny napar Indian Guarani. Obecnie pije się go najczęściej w Ameryce Południowej (Argentyna, Paragwaj, Brazylia, Urugwaj) jednak zyskuje też coraz większe uznanie na całym świecie.

Więcej o historii yerba mate przeczytasz w artykule Historia yerba mate

Jakie właściwości ma yerba mate?

Yerba mate zyskała sławę na świecie dzięki swojej mocy pobudzenia. Jednak to nie jest jej jedyna zaleta. Posiada ona wiele mikroelementów, minerałów i witamin, które wspomagają trawienie, układ krążenia, serce, umysł i koncentrację.

Wszystkie najważniejsze składniki yerba mate opisaliśmy w artykule Właściwości yerba mate.

Jaką yerba mate wybrać na początek?

Yerba mate charakteryzuje się mocno goryczkowym smakiem, który wiele osób odstrasza. Z tego powodu na początek polecamy yerbę o delikatnym smaku. Brazylijskie mate green są przygotowane specjalnie z myślą o Europejczykach. Warto też zacząć od yerby smakowej.

Jakie konkretne yerby polecamy na początek? Zapraszamy do lektury artykułu Jaką yerba matę wybrać na początek.

Co jest potrzebna do picia yerba mate?

W teorii, aby napić się yerby trzeba kupić matero (naczynko do picia yerby) i bombillę (specjalną słomkę). Jednak to tylko teoria. W rzeczywistości można bardzo ograniczyć koszty pierwszego łyka.
Matero możesz zastąpić zwykłym ceramicznym kubkiem, który masz w domu. Bombillę można również ominąć na kilka sposobów. Jednak jest to trudniejszy element. Jak pić yerba mate bez bombilli mamy osobny artykuł.

Jak przygotować yerba mate?

Jeżeli zapoznałeś się już z odpowiedzią na pytanie co jest potrzebne do picia yerba mate, to teraz możemy zastanowić się nad problemem jak przygotować yerba mate.
Po pierwsze zapomnij o herbacie i kawie. Yerba mate to zupełnie coś innego. Przede wszystkim ilość suszu jaką wsypujemy do naczynka jest dużo większa i wynosi 1/4 do 3/4 całego naczynka. Im więcej tym yerba jest mocniejsza.
Susz zalewamy gorącą wodą. Nie gotującą. Nie wrzątkiem. Gorącą.
Czekamy kilka minut aż woda wsiąknie w susz i dolewamy jeszcze raz wody do wysokości ile chcemy wypić yerby.
Wszystko o tym jak pić i jak przygotować yerbę znajdziesz w artykule Jak pić yerba mate.

Jakie naczynko do yerba mate?

Naczynka do picia yerby możemy podzielić na ceramiczne i tradycyjne, pochodzenia naturalnego. Najtańszymi naczynkami do yerba mate są oczywiście ceramiczne, których cena zaczyna się już od kilkunastu PLN.
Drugą grupą naczynek są te pochodzenia naturalnego. Wśród nich również znajdują się podgrupy, do których przynależność uzależniona jest od produktu, z którego zostały wykonane. I tak wyróżniamy calabazę, a więc naczynko wykonane z dolnej części owocu tykwy. Natomiast z górnej części tego owocu wykonuje się porongo. Naczynko wykonane ze świętego drzewa Indian Guarani nosi nazwę Palo Santo. Na rynku są jeszcze dostępne, ale bardzo rzadko i są bardzo drogie, naczynka do yerba mate wykonane z rogu zwierzęcia. Takie naczynka nazywamy guampa. Często zdarza się, że producenci wypuszczają naczynka drewniane w kształcie guampy.

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o matero do yerba mate możesz przeczytać w artykule Jakie wybrać naczynko do yerba mate .

Jaką bombillę wybrać na początek?

Bombilla, a więc specjalna rurka z sitkiem na końcu, służąca do picia yerby. Jej zadaniem jest filtrowanie suszu, aby nie dostawał się on do naszej paszczy. Bombille można podzielić na cztery grupy, uzależnione od jakości filtrowania. się bombille sprężynowe. Można je używać do większości yerb, jednak tylko w przypadku gdy nie przeszkadza Ci, że pył i susz może dostać się do buzi. Najbardziej popularne są bombille łyżeczkowe. Ich nazwa pochodzi od ich kształtu, a jej stopnień filtrowania jest jeszcze wyższy. Ze względu na ich popularność są to również najtańsze rurki to yerba mate. Najwyższym stopniem filtrowania wyróżniają się bombille wielokrotnie filtrujące. Najczęściej takie bombille łączą w sobie wszystkie trzy rodzaje. Tego rodzaju bombille można stosować nawet do bardzo pylastych yerb typu chimarrao.
Bombille możemy również podzielić pod względem materiału z jakiego zostały wykonane i ich długości.

Wszystko na temat bombilli znajdziesz w artykule Jaka bombilla do yerba mate.

Jakie są rodzaje yerba mate?

Podstawowymi gatunkami yerba mate są despalada i elaborada. To one są głównym skłądnikiem wszystkich innych yerb ziołowych i owocowych. Tworzenie nowego rodzaju yerby to po prostu dodawanie do elaborady lub despalady dodatków ziołowych lub owocowych.
Warto wyróżnić również yerby, które zostały dodatkowo wzmocnione elementami, które mają za zadanie wzmocnić efekt pobudzenia.

Czym dokładnie różni się despalada od elaborady przeczytasz w artykule Elaborada, despalada – różnice.

Co to jest yerba mate terere?

Yerba mate terere to delikatnie zmodyfikowany sposób przygotowania yerby. W tym sposobie nie zalewamy suszu gorącą wodą tylko… lodowatą. Tak przygotowana yerba świetnie orzeźwia. Yerba mate terere w Paragwaju jest uważana za bogactwo narodowe!

Skąd się wziął taki sposób przygotowania i jaką w tym wszystkim odegrali rolę Ukraińcy, dowiesz się z artykułu Jak zrobić i co to jest yerba mate terere.

Co jest lepsze – yerba mate czy kawa?

Bardzo często patrzy się na yerba mate tylko przez pryzmat pobudzenia. A skoro pobudzenie to pierwsze co nam na myśl przychodzi to kawa. Co zatem mocniej nas pobudzi? Kawa pobudzi nas od razu, jednak jej działanie skończy się po kilkudziesięciu minutach. Yerba mate zaś pobudzi nas po pewnym czasie. Jednak jej pobudzenie trwa nawet do kilku godzin.

Szczegółowe porównanie działania kawy na człowieka i yerby znajdziesz w artykule Yerba mate vs kawa – ostateczne starcie.

Czy yerba mate to herbata?

Nie. W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni, że jak pijemy coś na ciepło to jest to herbata lub kawa. Jako, że yerba nie przypomina kolorem kawy to automatycznie włącza nam się skojarzenie, że yerba to herbata.
Jednak to błąd. Yerba mate nie ma nic wspólnego z herbatą. Jest to napar. Możesz go nazywać eliksirem lub sokiem z gumijagód. Byle nie herbatą!

O tym i innych popularnych mitach związanych z yerba mate przeczytasz w artykule 3 największe mity o yerba mate.

Ile razy można zalewać yerba mate?

Yerbę, w przeciwieństwie od herbaty, możemy zalewać kilkukrotnie. W zależności od rodzaju yerby można ją zalewać 3 – 7 razy. Należy jednak pamiętać, że z każdym kolejnym zalaniem yerba ma coraz mniejsze właściwości pobudzające. Co ciągnie za sobą fakt, że więcej razy możemy zalewać yerby mocniejsze.
Jak poznać, że yerbę już więcej nie należy zalewać? Oprócz tego, że zaczyna tracić swój smak, to trzeba obserwować susz. Jeżeli po zalaniu pływa po powierzchni to można pić.

Skąd się wzięła yerba mate?

Yerba mate to tradycyjny napój Indian Guarani. Nikt dokładnie nie wie kiedy Indianie zaczęli go pić, natomiast rozpowszechnili go w Europie Jezuici, którzy przybyli do Ameryki Południowej po jej okryciu przez Krzysztofa Kolumba.

Cała historia yerba mate jest opisana w artykule Historia yerba mate.

Jak dbać o naczynka do yerba mate pochodzenia naturalnego?

Tradycyjne naczynka do yerby są pochodzenia naturalnego. Jednak oprócz ich wyższej ceny w porównaniu do naczynek ceramicznych, trzeba również o nie dbać w specjalny sposób.
Przed pierwszym użyciem należy wykonać currado, a więc czynność mającą na celu naoliwienie naczynka, aby nie pękało.
Naturalne naczynka do yerba mate są raczej przeznaczone dla osób, które często piją yerbę, ponieważ w przypadku rzadkiego używania, mimo wykonania currado, szybciej pękają.

Instrukcję jak wykonać poprawnie currado znajdziesz w artykule Co to jest currado i jak je wykonać.

Czy yerba mate można pić w ciąży?

Odpowiadając szybko – można. Trochę rozwlekając odpowiedź – można, ale raczej nie zaleca się przesadzać z ilością wypitego naparu.

Jednak jeżeli chcesz szczegółowo zapoznać się ze wszystkimi za i przeciw piciu yerba mate w ciąży to zapraszamy do lektury – Yerba mate w ciąży.

Które znane osoby piją yerba mate?

Mimo, że yerba mate nie należy do drogich produktów to nie kojarzy się raczej z celebrytami opływającymi w luksusy i zajadającymi się astrachańskim kawiorem. Jednak wiele znanych osób z całego świata jest wielbicielem yerba mate.
W Polsce zresztą również jest wiele osób pijących yerbę.

Najbardziej znane osoby, które piją yerba mate opisaliśmy w artykule Bądź jak Messi i Piątek.

Skąd pochodzi yerba mate?

Yerba mate to wysuszone i sproszkowane listki i gałązki krzewu znanego jako ostrokrzew paragwajski. Jest to bardzo wymagający krzew i z tego powodu rośnie na bardzo ograniczonych terenach. Jego największe plantacje znajdują się w Brazylii, Argentynie i Paragwaju. Co prawda rośnie jeszcze w Urugwaju, jednak sytuacja gospodarcza w tym kraju powoduje, że nie ma w nim producentów yerba mate.

Wszystkie szczegóły odnośnie krajów i upraw ostrokrzewu paragwajskiego zawarliśmy w artykule – Które kraje produkują yerba mate.

Yerba mate a Polska

Polacy są na tyle wszędobylskim i pracowitym narodem, że wcisną się wszędzie. Podobnie było w 1900 roku, w którym to rodzina Szychowskich wyemigrowała do Argentyny i założyła jedną z największych obecnie firmę produkującą yerba mate. Warto zaznaczyć, że jej główny produkt do dziś jest w kolorach polskiej flagi.

O jaką dokładnie yerbę chodzi? Odpowiedź znajdziesz w artykule Yerba mate – historia niezwykła.

Czy yerba mate można mieszać z alkoholem?

Jasne, że można. Jednak jak to ładnie napisaliśmy „Kofeina podnosi ciśnienie krwi, więc czujesz się pobudzony, a nie czujesz działania alkoholu. Jednak ilość promili we krwi rośnie wraz z każdym kolejnym drinkiem. Może to skutkować nagłym i niekontrolowanym odpięciem wrotek.”

Całość naszego wywodu oraz 2 proste przepisy na drinki z yerbą znajdziesz w artykule Yerba mate z alkoholem.

Jak yerba mate wpływa na uprawianie sportu?

Jasne, że można. Co więcej zaleca się ją pić przed treningiem, aby osiągnąć lepsze wyniki, oraz po treningu, aby uzupełnić usunięte z organizmu wraz z potem minerały i mikroelementy.

Jeżeli chcesz wiedzieć w jakiej dyscyplinie sportu naukowcy udowodnili osiąganie lepszych rezultatów po wypiciu yerby to zapraszam do zapoznania się z artykułem – Yerba mate i sport.

Czy występują dowody na wyższość yerba mate nad kawą?

Przede wszystkim ze względu na globalne ocieplenie klimatu na Ziemi, kawa przestanie istnieć.

Szczegóły tego odkrycia naukowców opisaliśmy w artykule O wyższości yerba mate nad kawą.

Gdzie się pije najwięcej terere?

Co to jest yerba mate terere pisaliśmy w pytaniu Co to jest yerba mate terere. Natomiast krajem, w którym pije się najwięcej i najczęściej terere jest zdecydowanie Paragwaj. Między innymi dlatego, że terere świetnie orzeźwia, a w Paragwaju jest gorąco.

Więcej o terere i Paragwaju znajdziesz w artykule Narodowy Dzień Terere.

Co daje mięta w yerba mate?

Yerba mate słynie ze zbawiennego działania na układ trawienia. Jednak często jest ona wzmacniana ziołami, które zwielokrotniają dane efekt. Dokładnie tak samo sprawa ma się z miętą. Wzmacnia ona trawienie i pomaga łagodzić bóle.

Jednak to tylko dwie podstawowe właściwości mięty. O tych i pozostałych przeczytasz w artykule Yerba mate z miętą.

Czy yerba mate może się przeterminować?

Wszystko co jest dopuszczone do sprzedaży posiada swoją datę ważności. Jeszcze niedawno yerba miała termin ważności wynoszący 2 lata od daty pakowania. Jednak któregoś deszczowego popołudnia, politycy doszli do wniosku, że jednak 3 lata są fajniejsze niż 2 lata. Właśnie w taki sposób politycy zdecydowali, że yerba mate ma 3 lata termin ważności.
Czy jednak yerba może się przeterminować? Nie. Jeżeli jest przechowywana w odpowiednich warunkach, to można ją spokojnie pić, nawet gdy jest srogo po terminie.

W jakich warunkach należy trzymać yerbę, żeby się nie zepsuła? Odpowiedź na to i inne pytania związane z terminem ważności yerba mate znajdziesz w artykule Czy yerba mate może się przeterminować?

Czy yerba mate uznawana jest jako dziedzictwo narodowe?

Tak. Paragwaj postarał się o taki zaszczytny tytuł dla yerby. Została ona wpisana na listę UNESCO jako Dziedzictwo Narodowe Paragwaju.

Kiedy to wszystko się stało i czemu UNESCO zgodziło się na taki krok i o jaką yerba mate chodzi dowiesz się czytając artykuł Yerba mate, jako dziedzictwo narodowe UNESCO.

Co daje guarana w yerba mate?

Z guaraną jest podobnie jak z miętą. Jest to dodatek do suszu, który ma za zadanie uwydatnić pewne cechy yerby. W przypadku guarany, yerba ma jeszcze mocniej pobudzać yerbatnika.

Jednak to nie jedyna właściwość guarany. Czym jeszcze charakteryzuje się guarana przeczytasz z artykułu Yerba mate z guaraną.

Czy yerba mate powoduje raka?

Odpowiadając jednym słowem – tak. Jednak jeżeli mam odpowiedzieć całym zdaniem, to – tak, ale…
I między innymi w tym, ale zawarłby informację, że – nie bardziej niż gorący rosół lub kiełbaska z grilla.

Po szczegółowe informacje zapraszam do naszego artykułu – Czy yerba mate powoduje raka?