Opublikowano 2 komentarze

Yerba mate i sport

Bycie sportowcem w dzisiejszych czasach jest skomplikowane i przede wszystkim kosztowne. Już nie możesz założyć krótkich spodenek i koszulki i pójść na rower. Teraz najpierw musisz sobie kupić profesjonalny rower w cenie mieszkanie w centrum Wrocławia, następnie za ciasny kolorowy skafander, w którym wyglądasz jak płetwonurek, kask, okulary i ochraniacze na newralgiczne elementy ciała. Ale jeżeli myślisz, że to wystarczy to się grubo mylisz. Nie możesz zapomnieć przecież o batonikach, które jedzą kosmonauci, a smakują jak styropian, wodzie, która nigdy wodą nie była, a bardziej jakąś substancją ze zbyt dużą zawartością minerałów. Gdy jesteś już odpowiednio ubrany i wyposażony to teraz możesz spokojnie wskoczyć na rower i pojechać 2 minuty do sklepu po gazetę.

Ale, ale… Może zamiast super pobudzających batonów i mega pożywnej papki z wodą i glukozą oraz 5 gramów kokainy, możesz zastosować coś innego? No nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie twierdzili, że świetnie tutaj nadaje się yerba mate!

Yerba mate dla sportowców jest świetnym rozwiązaniem. Ha! Mamy na to twierdzenie naukowe poparcie!

Yerba mate a sport

O wszystkich właściwościach i pełnym składzie yerba mate pisałem w artykule Właściwości yerba mate – czy warto ją pić. Natomiast czy jakieś jej właściwości pozytywnie wpływają na osoby uprawiające sport zawodowo lub amatorsko?

Yerba mate jest fantastycznym dostawcą witaminy z grupy B. Warto zaznaczyć, że są to witaminy, które odpowiadają za wiele elementów, które wspomaga uprawianie sportu. W yerbie wśród witamin z grupy B znajdziesz:

  • B1 – tiamina – bierze udział w przemianie tłuszczów, węglowodanów i białek w energię,
  • B2 – rybofina – działa dokładnie tak samo jak B1 oraz co ważne… wzmacnia włosy,
  • B3 – niacyna – reguluje poziom cholesterolu, uczestniczy przy tworzeniu czerwonych krwinek, zapobiega przemęczeniu, no i najważniejsze – przyspiesza gojenie się ran, w tym również ran ciętych od miecza,
  • B5 – kwas pantotenowy – jest niezbędnym elementem metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów,
  • B6 – pirydoksyna – bierze udział przy przemianie aminokwasów i białek oraz dba o żołądek, jelita i wątrobę,
  • B9 – kwas foliowy – ma ogromny wpływ na samopoczucie, poprawia funkcjonalność mózgu i systemu nerwowego,
  • B12 – cyjanokobakamina – bierze udział w procesie tworzenia się czerwonych krwinek, zapobiega niedokrwistości i wzmacnia układ nerwowy.

Minerały w yerba mate wspierające sportowców

Jednak yerba mate nie było by sobą, gdyby swoje pozytywne działania ograniczyła jedynie do kilku witamin!

W tym naparze znajdują się również minerały, które wspomagają sportowców dodając im energii i dbając o ich kości i mięśnie.

Magnez a sport

Yerba mate to gigantyczna dawka magnezu, który jest szczególnie polecany mieszkańcom naszej szerokości geograficznej. Sportowcy często wspomagają się magnezem, ponieważ wraz z jonami soli potasu, wapnia i sodu, przeciwdziała odwodnieniu i dba o odpowiednią ilość elektrolitów w organizmie. Magnez również wpływa na prawidłową kurczliwość mięśni, więc należy pamiętać, aby po każdym treningu uzupełnić magnez, by uniknąć nieprzyjemnego zjawiska – zakwasów.

Wapń a sport

Yerba mate i sport to również kolejny minerał, który w niej występuje w wysokich ilościach – wapń. W organizmie ludzkim znajduje się on w kościach. Dzięki niemu nasze kości mają większą twardość i sztywność, co jest mile widziane we wszystkich sportach kontaktowych i drużynowych.

Wapń wzmacnia kości i ścięgna, dzięki czemu zmniejsza ryzyko kontuzji

Należy jednak pamiętać, że wapń jest pierwiastkiem, który ludzki organizm nie za bardzo umie przyswoić. Według badań WHO ludzie powyżej 25 roku życia, wchłaniają już tylko 20-30% dawki, natomiast powyżej 35 roku życia już tylko 15%.

Według tych samych badań powinniśmy przyjmować, mniej więcej, 1200 mg wapnia dziennie. Natomiast w przypadku sportowców, ta dawka powinna być jeszcze większa! Jaka? O tym decydują predyspozycje naturalne oraz rodzaj uprawianego sportu. W każdym razie musisz pamiętać, że im jesteś starszy tym powinieneś przyjmować więcej wapnia, aby dbać o swoje kości.

Fosfor w sporcie

Fosfor, którego zawartością również wyróżnia się yerba mate, chroni kości przed demineralizacją, a więc pomaga wapniowi. Jednak jego główną funkcją mile widzianą w sporcie jest dostarczanie energii. Podczas skurczu mięśni całkowitemu rozpadowi ulega ATP (Adenozyno-5′-trifosforan), ale również fosfokreatyna. Zanikanie tych związków obniża energię, wytrzymałość i wydolność osoby uprawiającej sport.

Fosfor wspomaga powstawanie nowego ATP co jest niezwykle ważne, aby organizm miał siłę zregenerować się po wysiłku. Wraz z tym zwiększa się wytrzymałość i poprawia się energia osoby ćwiczącej.

Yerba Mate po wysiłku fizycznym

Prawidłowe zakończenie ćwiczeń jest bardzo ważne, aby uniknąć kontuzji

Badanie opublikowane w czasopiśmie British Journal of Nutrition przedstawia dowody na świetny wpływ yerby na regenerację organizmu po wysiłku fizycznym. Zgodnie z tymi badaniami, zdolność organizmu do regeneracji po zwiększonym wysiłku wzrasta o 9% w okresie do 24 godzin po jego zakończeniu.

Pośrednie właściwości yerba mate dla sportowców amatorów

Yerba mate i sport to nie tylko wzmocnienie kości, mięśni i dodanie energii. To również zmniejszenie uczucia głodu oraz regulacja prawidłowej przemianę materii. Jeżeli wziąłeś się za sport, ponieważ postanowiłeś zrzucić kilka zbędnych kilogramów to yerba, dzięki swoim właściwościom, przyspieszy ten proces, a dzięki temu zmobilizuje ciebie do większego wysiłku, ponieważ szybko będziesz widział pierwsze efekty.

Nie należy również zapominać, że napar ten najbardziej znany jest ze swoich fantastycznych właściwości pobudzających. Pobudza mocniej i dłużej niż kawa, dzięki czemu wypicie yerby przez treningiem spowoduje, że będziesz biegał jak Forest Gump.

Spokojnie yerbą możesz zastąpić popularne energetyki, izotoniki i innego rodzaju pobudzacze.

Yerba mate a siłownia

Yerba mate i masa mięśniowa to małżeństwo nie tylko z rozsądku. Przecież to napoju Indian Guarani wspomoże poprawne funkcjonowanie twojego organizmu. Dzięki właściwościom obniżającym łaknienie oraz przyspieszenie pracy jelit, w krótkim czasie będziesz mógł pięknie wyeksponować swoją rzeźbę Apolla.

Yerba mate świetnie nadaje się również podczas treningów siłowych

Warto zauważyć, że mimo poprawienia metabolizmu, yerba mate świetnie współgra z kreatyną! Dzieje się tak ponieważ minerały, witaminy i mikroelementy zawarte w yerba mate nie wpływają na przyrost masy mięśniowej.

Yerba mate w profesjonalnym sporcie

Yerba mate to napar z suszonych liści i łodyg ostrokrzewu paragwajskiego, co powoduje, że jest pochodzenia naturalnego. Podobnie wszystkie minerały, witaminy i mikroelementy w nim zawarte wspomagają organizm człowieka w sposób naturalny. Dzięki tym właściwościom yerba mate możesz stosować zamiast izotoników i napojów pobudzających.

Yerba jest od nich o wiele zdrowsza! Nie zawiera sztucznych barwników, cukru, elementów zaczynających się od E, utrwalaczy itp. Jej świetny wpływ na organizm docenia wielu sportowców i ludzi showbiznesu.

Leo Messi yerba mate
Leo Messi pije yerba mate

Jacy sławni ludzie piją yerba mate? Napisałem o tym osobny artykuł – zapraszam – Bądź jak Messi i Piątek.

Yerba mate i sport to nie tylko piłka nożna. Ja pokazują badania przeprowadzone przez Norweskich naukowców na kolarzach, po 5 dniach regularnego picia naparu z ostrokrzewu paragwajskiego, polepszyli oni swój czas o 1 minutę na 30 minut. Biorąc pod uwagę zawodowych sportowców, 1 minuta to fantastyczny rezultat!

Całe badania znajdują się TUTAJ.

2 komentarze do “Yerba mate i sport

  1. […] Szczegółowe działanie yerba mate na sportowców zawodowych i amatorów znajdziesz w artykule Yerba mate i sport. […]

  2. […] Jeżeli chcesz dowiedzieć się o szczegółach w jaki sposób yerba mate wspiera sportowców to zapraszam do zapoznania się z artykułem Yerba mate i sport. […]

Możliwość komentowania została wyłączona.