Opublikowano

Yerba mate z boldo

owoce boldo

W naszym sklepie znajdziesz kilka gatunków yerba mate, w których składzie znajduje się zioło zwane jako boldo. Nazwa ta zupełnie nic nam nie mówi i nie wiadomo w czym ma nam ono pomóc. W Polsce jest bardzo mało znane, prawdopodobnie z powodu tego, że jest to drzewo endemiczne występujące tylko w środkowych rejonach Chile.

Drzewo, z którego pochodzi zioło o nazwie boldo, jest gatunkiem endemicznym, występującym tylko na bardzo niewielkich obszarach w Chile. Co prawda próbuje się uprawiać się je w Afryce i Azji jednak bez większego powodzenia. Rośnie ono wtedy głównie w ogrodach botanicznych.

boldo
Liście boldo przypominają liście mięty

W Ameryce Południowej boldo jest dość szeroko rozpowszechnionym ziołem ze względu na swoją aromatyczność. Jego smak i zapach jest równie wyraźni jak cynamonu, liścia laurowego i wawrzynu. Być może dlatego, że jest blisko spokrewnione z tymi ziołami.

Boldo jest lekko ostre i gorzkie w smaku. Jednak po chwili pojawia się cynamonowa słodycz. Dziwne połączenie. Jego wysuszone owoce używa się do produkcji pikantnych potraw. Boldo jest również bardzo często składnikiem indyjskiej przyprawy – garam masala. W Ameryce Południowej zawija się w nie ryby i mięsa.

No i coś o czym warto pamiętać – w Ameryce Południowej boldo jest bardzo częstym dodatkiem do yerba mate. Jednak dodaje się je osobno, czyli ręcznie, każdy według własnego uznania dosypuje odpowiednią ilość do swojej yerby.
Dodaje się je do yerba mate, aby wygładzić jej goryczkę oraz dodać orzeźwiający miętowy posmak i aromat.

Boldo właściwości lecznicze

Boldo wykorzystywało się jako cudowne zioło od niepamiętnych czasów. Już pierwsi misjonarze, którzy pojawili się w Ameryce Południowej zauważyli, że miejscowi używają liści tego drzewa do leczenia chorób układu pokarmowego. Dzisiaj w XXI wieku nadal używa się ich do tych samych celów. Boldo powoduje wzrost wydzielania kwasu żółciowego, soków żołądkowych oraz posiada właściwości moczopędne i antyseptyczne.

Z liści boldo, przemysł farmaceutyczny, wyizolowuje alkaloid – boldynę, która jest głównym składnikiem leku Boldaloin. Jest to lek, który stosuje się na niestrawność oraz zaburzenia wydzielania żółci.

Aromatyczne zioło

To zioło oprócz swoich właściwości leczniczych posiada również właściwości aromatyczne. Mówiąc prosto – ładnie pachnie. Ze względu na swój niespotykane, ale ładny zapach stosuje się je w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym.

Liść boldo jest bardzo często stosowany w terapiach zapachowych. W momencie gdy jest on palony na rozżarzonych do czerwoności węgielkach, wydziela on ciepły aromat. Jego zapach często porównywalny jest z cynamonem, jednak ze względu na wyczuwalny aromat papryki i delikatną nutę mięty, jest to dużo bardziej przyjemny zapach.

Przeczytaj również: