Opublikowano

Yerba mate z guaraną

Guaranę większość z nas kojarzy głównie poprzez pryzmat energetyków, w których guarana stanowi element odpowiadający za pobudzenie. Jednak guarana to nie tylko napoje energetyczne. Tymczasem okazuje się, że guarana znajduje dużo szersze zastosowanie. Jest ona bardzo częstym składnikiem produktów farmaceutycznych, a także na rynku występuje wiele yerba mate z guaraną.

Guarana, inaczej zwana Paullinia cupana, to roślina występująca głównie w Ameryce Południowej. Charakteryzuje się ona bardzo wysoką zawartością kofeiny (nawet do 7%), a dodatkowo posiada również teobrominę i teofilinę. Przekładając to na język zrozumiały dla normalnych ludzi, oznacza to, że guarana pobudza 4 krotnie lepiej niż kawa.

Czterokrotnie większa zawartość kofeiny, nie oznacza, że guarana pobudza, czterokrotnie mocniej. To znaczy gdyby nie inne składniki, to faktycznie by tak było, ale między innymi teobromina i teofilina działają w taki sposób, że moc pobudzenia jest podobna do kawy, jednak trwa ona zdecydowanie dłużej.

Guarana na koncentrację

Guarana pozwala również dłużej wytrzymać w sytuacjach stresowych, a więc jeżeli zamierzacie być porwanymi przez członków ISIS to wcześniej napijcie się yerba mate z guaraną. Posiada ona również właściwości prokognitywne, czyli poprawia koncentrację (również w warunkach ciągłego stresu), skuteczność nauki i pamięć. Dzięki tym właściwościom guarana jest niemal nieodzownym składnikiem wielu preparatów mających wspomóc nauczanie.

Dodatkowo guarana posiada witaminę B6, która jest odpowiedzialna za zmniejszenie uczucia zmęczenia.

yerba mate z guaraną
Działanie guarany

Czy guarana może zaszkodzić

Oczywiście. Wszystko przyjmowane w zbyt dużych dawkach może zaszkodzić. Tak samo sprawa wygląda z guaraną. Jednak przedawkowanie guarany jest stosunkowo mało uciążliwe, ponieważ mija wraz z upływem czasu. Przyjęcie zbyt duże dawki guarany może spowodować bezsenność. Jednak zdarza się to niezmiernie rzadko.

Dużo częściej efektem przedawkowania guarany jest biegunka.

Yerba mate z guaraną

Skoro guarana ma właściwości mocno pobudzające nie ma się czemu dziwić, że jest ona często wykorzystywana jako element yerba mate. Sama yerba ma właściwości mocno pobudzające, natomiast w połączeniu z guaraną powstaje prawdziwy potwór.