Opublikowano

Yerba mate z miętą

Każdy producent yerba mate posiada w swojej ofercie gatunki ziołowe. Należy zauważyć, że gatunki te cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Bardzo częstym ziołem wchodzącym w skład ziołowych jest mięta. Dziś omówimy rodzaje yerba mate z miętą. Jakie mięta ma działanie? Czy warto z niej korzystać? Po co to tak?

Głównym środowiskiem występowania mięty to pola i łąki. Jest na nich traktowana jako chwast. Tymczasem mięta jest bardzo popularnym ziołem wykorzystywanym zarówno w medycynie tradycyjnej, ziołolecznictwie jak i kosmetyce. Najpopularniejszą miętą w Polsce, jest mięta polna.

Warto zauważyć, że mięta mięcie nierówna. Na świecie występuje ponad 40 gatunków tej rośliny. W Europie 10. W Polsce dziko rosną gatunki mięty:

  • długolistna,
  • nadwodna,
  • pieprzowa,
  • polej,
  • polna,
  • zielona.
Mięta polej bardzo szeroko stosowana w yerba mate ziołowych

Do ciekawych odmian mięty, u nas niewystępujących, możemy zaliczyć:

  • jabłkową,
  • bananową,
  • ananasową,
  • meksykańską,
  • czekoladową.

Najważniejsze właściwości mięty

Mięta ma właściwości rozkurczowe, wykrztuśne, przeciwbólowe. Poprawia trawienie.
Jest polecana na bóle menstruacyjne, ponieważ działa rozkurczowo.

Mięta znajduje swoje zastosowanie zarówno z medycynie klasycznej jak i w ziołolecznictwie. Dzięki bardzo dużemu stężeniu metanolu, który ogranicza wydzielanie żółci, mięta wspomaga poprawne funkcjonowanie układu pokarmowego. Poleca się picie naparu z mięty po szczególnie tłustych i ciężkostrawnych posiłkach. Dzięki niej poprawi nam się trawienie a wartości odżywcze zawarte w pokarmach będą łatwiej przyswajalne przez organizm.

Mięta jest bardzo szeroko stosowana w ziołolecznictwie

Skoro mięta reguluje układ trawienny to wykazuje ona również właściwości odchudzające.

Mięta zawiera garbniki, mentol oraz olejek eteryczny, które poprawiają naszą odporność oraz wykazują właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Również świetnie wpływa na układ nerwowy – poprawia pamięć, uspokaja i zwiększa koncentrację.

Mięta w kosmetyce

Podobnie jak w medycynie, mięta znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wyciąg z mięty jest jednym z głównych składników kremów i balsamów łagodzących. Jest również wykorzystywana w pastach, niciach dentystycznych i płynach do płukania jamy ustnej.

W formie maści stosuje się ją podczas bólu zębów, na problemy z aftami i trądzikiem.

Kilka lat temu bardzo popularne i szeroko reklamowane były szampony do włosów z mięty. Obecnie również są one dostępne jednak nie mają już takiej wysokiej pozycji. Należy jednak zauważyć, że świetnie działają one na łupież, a także porost włosów.

Szampon do włosów z mięty można w prosty sposób zrobić samemu, w domu

Bardzo szerokie zastosowanie znajduje również olejek z mięty. Działa łagodząco na spierzchnięte wargi. Wykorzystuje się go w produkcji perfum oraz świec zapachowych.

Mięta w ogrodnictwie

Jak pisałem na początku, mięta naturalnie rośnie na polach i łąkach, gdzie jest uważana za chwast. Mięta charakteryzuje się bardzo dużą zdolnością przystosowywania się do miejsca nasadzenia oraz bardzo szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu, jeżeli planujesz sadzić miętę w ogródku, musisz ją obserwować i nie pozwolić jej zaanektować całego ogródka!

Mięta w ogrodnictwie jest wykorzystywana ze względu na swój intensywny zapach. Często wykorzystuje się ją jako środek odstraszający owady i szkodniki, takie jak osy, szerszenie, mrówki, a nawet karaluchy.

Mięta w ogrodzie nie tylko ładnie wygląda, ale również odstrasza owady i szkodniki

Jeżeli na drzewkach owocowych są mszyce, pod drzewkami zasadź mięte. Intensywny zapach powinien je skutecznie odstraszyć.

Mięte w ogródku sadzi się również w celach konsumpcyjnych. Można ją dodawać do herbaty, dzięki czemu zyskuje ona świeży miętowy smak. Co więcej, herbatę można robić z samej mięty!

Oprócz tego można ją stosować, w formie świeżej, suszonej jak i sproszkowanej, jako dodatek do wielu deserów.

Mięta dla sportowców

Okazuje się, że mięta poprawia również wydolność organizmu. Udowodnili to w swoich badaniach naukowcy z Uniwersytetu Mohaghegh Ardabili w Iranie. Obserwowali oni dwie grupy mężczyzn. Jedna z nich piła wodę z dodatkiem olejku z mięty pieprzowej (0,05 ml), a druga czystą wodę.

Po 10 dniach przeprowadzono pomiary i okazało się, że osoby, które spożywały wodę z dodatkiem mięty, mają znacznie lepsze wyniki testów spirometrycznych. Oprócz tego zauważono obniżenie tętna spoczynkowego i ciśnienia krwi. Na koniec grupa ta stwierdziła, że jest mniej zmęczona i lepiej się czuje.

Yerba Mate z miętą

Jak widzimy mięta, ma mnóstwo właściwości zdrowotnych. Warto zauważyć, że duża ich ilość pokrywa się w właściwościami yerba mate. Powoduje to, że yerba z miętą zyskuje dodatkowe wzmocnienie elementów, które już posiada.

Mięta posiada również swój niepowtarzalnym smak i aromat, który w połączeniu z goryczką yerby, powoduje miłe doznania smakowe. Yerba mate z dodatkiem mięty jest przeprzepyszna!

Pozycje yerba mate z miętą szczególnie polecamy sportowcom przed wzmożonym wysiłkiem fizycznym, studentom przed ważnymi egzaminami oraz osobom będących na diecie, aby wspomóc swój organizm w zrzucaniu zbędnych kilogramów.

Jednak napar z miętą bardzo dobrze sprawdza się dla zwykłych yerbatników, którzy doceniają go za względu na właściwości orzeźwiające.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatek mięty zastosować własnoręcznie. Chodzi o to, że yerba to nie jest ściśle określony przepis z wyliczoną ilością ziarenek na mililitr wody o temperaturze 84,4 stopnia Celsjusza. Yerba ma być przyjemnością picia, a jej proporcje są rzeczą najmniej ważną. Polecam więc eksperymentować i dorzucać miętę z własnej hodowli do różnych rodzajów yerb i sprawdzać, która jest najlepsza.

A skoro mięta świetnie orzeźwia to czemu by jej nie dodawać do yerba mate terere?


Przeczytaj również: