Opublikowano Jeden komentarz

Narodowy Dzień Terere

Paragwaj to jeden z krajów, obok Urugwaju i Argentyny, uważanych za kolebkę yerba mate. To właśnie na ich dzisiejszych rejonach, żyli Indianie Guarani, którzy jako pierwsi zaczęli pić napój bogów. W wyniku czego, ludzi pijących napar możesz spotkać wszędzie. W autobusie. Szkole. Na przystanku. Na ławeczce w centrum. W sklepie. Za kierownicą. W Paragwaju picie yerby to tradycja przenoszona z ojca na syna. Dziedzictwo kulturowe, niczym skarpetki do sandałów lub wędkarskie kamizelki. To tradycja ciągnąca się od czasów Indian Guarani. Co więcej, mają oni nawet święto – Narodowy Dzień Terere.

Piękno paragwajskich bezdroży

Średnia temperatura w tym kraju to 28 stopni Celsjusza. Nie ma się więc co dziwić, że picie tradycyjnie gorącej yerba mate jest średnio pożądaną sprawą. Jak mówi oficjalna wersja paragwajska, w latach 30. XX wieku podczas wojny, żołnierze, aby nie zdradzać swojej pozycji poprzez dym unoszący się z ognisk, zaczęli zalewać yerbę zimną wodą. Ten rodzaj yerba mate nazywa się terere i jest on bardzo mocno rozpowszechniony w Paragwaju.

Yerba mate terere paragwajskie obyczaje

W upalny dzień, w tym pięknym kraju, bez problemu zobaczysz na ulicy, ludzi idących z termosem lub kubkiem naparu w ręku. Dzieje się tak dlatego, że na każdym spotkaniu towarzyskim bądź rodzinnym trzeba pić. Z tą różnicą, że w Paragwaju piją yerba mate.

W Polsce, w niektórych rejonach, pierwszy kieliszek alkoholu wylewa się za pamięć przodków. W Paragwaju również obowiązuje ściśle przestrzegana etykieta podczas picia yerby.

Jako, że pierwsze zalanie w całości wchłaniane jest przez susz, w Paragwaju przyjęło się mówić, że jest to zalanie dla świętego Tomasza, który jest patronem yerby. Następnie pierwszy łyk jest wypluwany na ziemię, aby pozbyć się największej goryczki. I nie ma w tym nic niestosownego. To wszystko jest w zgodzie z kulturą i obyczajami.

Yerba mate w Paragwaju piją wszyscy i wszędzie. Nawet komandosi w pickupa.

Jeżeli spotykasz się z przyjaciółmi lub rodziną w większym gronie to yerbę przeważnie pije się z jednego naczynka. Każdy z obecnych kolejno pije podany mu susz. Naczynko z yerbą krąży wśród pijących w prawą stronę. Potem, gdy już nie chcesz pić naparu – mówisz dziękuję.

Udogodnienia dla mieszkańców

W upalne dni w Paragwaju, a tym jest ok 200 w roku, trudno o, aby będąc na mieście, posiadać przy sobie zimną wodę do zalania terere. Jednak poprzez fakt, że yerba mate na zimno jest bardzo popularna w tym kraju, ten problem został rozwiązany w bardzo prosty sposób.

U nas na ulicach znajdziesz automaty z piciem w puszcze lub z przekąskami, a w Paragwaju… z zimną wodą. Wystarczy wrzucić pieniążka, aby otrzymać idealnie schłodzoną wodę, którą możesz zalać swój ulubiony susz. Automaty te oznaczone są napisem „Agua Fria”.

Warto zauważyć, że płeć nie gra roli w yerba mate

Przeważnie każda stacja benzynowa ma w ofercie „Agua Fría” – terere bowiem jest bardzo popularne wśród kierowców, ponieważ pobudza, dodaje energii, zwiększa koncentrację i rozjaśnia umysł.

Na mieście można znaleźć również automaty z napisem „Aguq Caliente”, są on jednak dużo mniej popularne niż „Agua Fria”.

Paragwajski Narodowy Dzień Terere

Yerba podczas oczekiwania na autobus w Paragwaju

W Paragwaju picie yerba mate terere jest bardzo popularne, dlatego posiadają oni nawet swoje święto! Narodowy Dzień Terere jest obchodzony zawsze w ostatnią sobotę lutego.

Mieszkańcy wszystkich miasteczek zbierają się w parkach, siadają na trawie lub ławkach i… piją sobie yerbę na zimno. Jest gorąco, więc nikomu nigdzie się nie śpieszy. Każdy delektuje się naparem, rozmawia ze znajomymi lub nieznajomymi. Czas mija wolno i leniwie, aczkolwiek przyjemnie. Jednak to tylko jeden dzień w roku, który mija bardzo szybko.

Podsumowując, yerba mate terere w Paragwaju jest bardziej popularna niż klasyczna yerba na gorąco.


Przeczytaj również:

Właściwości yerba mate – czy warto ją pić

Kraje, które produkują yerba mate

Yerba mate Amanda – historia niezwykła

1 komentarz do “Narodowy Dzień Terere

  1. […] dodać, że Paragwaj jako jedyne państwo na świecie obchodzi Narodowy Dzień Terere. Święto to jest zawsze w ostatnią sobotę lutego. Wtedy to w parkach zbierają się mieszkańcy […]

Możliwość komentowania została wyłączona.